If you recall, we had to revise our submissions dates after the second half of 2017 because we had so many submissions. As a result, the nominations we are announcing today cover the period from December 1, 2017 through May 31, 2018. We still received 339 submissions this time around, including more than 100 international ones, making our job harder than ever to winnow them down to those we have selected.
As always, fans are encouraged to vote for the Fan Favorite Award. To vote for your favorite, simply leave a comment below in the following format: “I vote for (name of artist) for Fan Favorite.” No other comments will be counted toward the Fan Favorite Award, and each reader may only vote once. Comments made on other social media sites will not count.
Fans are also encouraged to comment on other award nominations, and those comments will be reviewed by the Awards committee. However, they will not count for the Fan Favorite Award unless the comment specifically says that the artist is being nominated for the Fan Favorite Award.
The deadline for voting for the Fan Favorite Award is Wednesday, June 27, 2018, at midnight MST. The full list of winners will be announced at 2 p.m. MST on Friday, June 29, 2018.
Without further delay, here are the nominations.
BEST EP (Male) – Michael Malarkey (Captain Solitaire); Kevin Daniel (Myself Through You); Rich Krueger (Life Ain’t That Long); Eric Benoit (Heartrender); Larry Lacerte (Dreaming of the Ways)
BEST EP (Male International) – Tom Richardson (Promise of the Light); Average Dez (Beautiful Life); Purkinje (Voyager); Jeremy Romeo (All You’re Meant to Be); Saux (Right)
BEST EP (Female) – Alezzandra (The Black Rose); Amanda Mair (To the Moon); Kyler England (The Wilderness); Margaret Glaspy (Born Yesterday)
BEST EP (Female International) – Oklou (The Rite of May); Yuki Ame (Anamnesis); Clare Hennessy (April); Violetta Zironi (Half Moon Lane); Elin K (Still Your Desire)
BEST EP (Group) – TIDES (Crossroads); Only Bricks (Foundation); The Spider Accomplice (Los Angeles: The Dichotomy); Tribal Seeds (Roots Party); Wildeor (Wildeor)
BEST EP (Group International) – Calembour (Let the Wind Lead us Home); Ellevator (Ellevator); Mushy Callahan (Revelations); Accent (In This Together); The Dreggs (Seas Embrace); Belle and the Beats (Lose Your Feathers)
BEST CD (Male) – Keith Harkin (In the Round); Rob Bonfiglio (Trouble Again); David Philips (Get Along); Kris Barras (The Divine and Dirty); Frank Hannon (From One Place . . . to Another, Vols 1 & 2); Luke Winslow-King (Blue Mesa)
BEST CD (Male International) – Mr. Pong (Echoes Between a Rock and a Hard Place); Jon Allen (Blue Flame); Endre Nordvik (Suburb Hero); Sule (Hold On); Dom Fricot (Deserts)
BEST CD (Female) – Kari Kimmel (Gold & Glitter); Janiva Magness (Love is an Army); Caitlin Canty (Motel Bouquet); Katie Herzig (Moment of Bliss); Leilani Wolfgramm (Live Wire); Cindy Alexander (Nowhere to Hide)
BEST CD (Female International) – Em Joy (The Feast); Bossie (Not Pictured); Kira May (Sense); Lucy Wise (Winter Sun); Esme Bridie (Today it Rains)
BEST CD (Group) – RVZOO & The Sugar Spun Elephant Band (Guiding Star); Hello Stranger (Long Division); The Nightowls (We are the Nightowls); Floods (Bad Times); The Evening Attraction (The End, Again); Southern Halo (Just Like in the Movies)
BEST CD (Group International) – John Flanagan Trio (Honest Man); Lee Ainley’s Blues Storm (Shoot me Down); Vickers Vimy (Atlas of Hearts); Fifth Dawn (Duality); Dany Franchi Band (Problem Child)
BEST VIDEO (OFFICIAL) (Male) – Andy Sydow (“Reasons for Departure”); Sean McMahon (“Show me the Way”); David Garfield (“I Lied”), Keaton Simons (“1 2 3 Go”); Harts (“Ain’t Nothing on Me”); Rob Drabkin (“It’s a Beautiful Day”)
BEST VIDEO (OFFICIAL) (Female) – FlecHaus (“Tell me Something”); Hannah Lucia (“Your Love”); Janey Street (“Undone”); Dree Mon (“Rebel Soul”); Kari Kimmel (“High”); Lucy Levinsohn (“Dear God”)
BEST VIDEO (OFFICIAL) (Group) – The Zephyr Bones (“Telephone”); The Spider Accomplice (“Swallow”); Halo Circus (“Narcissist”); Fanny Walked the Earth (“Lured”); Floods (“Heavy Hearts”)
BEST VIDEO (FOR A CAUSE) – Alice Wallace (“Elephant”); riVerse (“Giant”), Ashley Delima (“Stay in America”)
BEST VIDEO (LYRIC) – Janiva Magness (“Protest Song”); Polly Baker (“Scraped Knees”); Foreign Figures (“Heart of Gold”); Cindy Alexander (“Passenger”); A Big Yes and a small no (“Enough is Enough”)
BEST VIDEO (COVER) – Frank Hannon (“Blue Sky”); Frank Hannon (“Sunrise in Texas”); Pros & iCons (“I Did Something Bad”)
BEST VIDEO (COLLABORATION) – Blue Elan Family (“Shine Down on Us”); Chelsea Williams and Poco (“Rose of Cimarron”)
BEST VIDEO (INTERNATIONAL) – Black Mamba (“Loop”); Young Galaxy (“Frontier”); DJ Moh Green (“Por Favor”)
BEST SINGLE (Male) – Keaton Simons (“1 2 3 Go”); Jesse Dayton (“May Have to do it”); Craig Cardiff (“Okay Cupid”); Johnny Stimson (“End of Times”); Jon Allen (“Jonah’s Whale”)
BEST SINGLE (Female) – Janiva Magness (“Down Below”); Aja Warren (“Show me the Magic”); Kris Angelis (“A Billion Hearts”); Ashley Delima (“Stay in America”); Manda Mosher (“Please Stand By”)
BEST SINGLE (Group) – Delsinki (“Wishing Upon a Star”); Crimson Calamity (“Fool’s Gold”); SIGNY (“Human”); Halo Circus (“Narcissist”); Feel Alright (“Cool Water”)
BEST SINGLE (INTERNATIONAL) – Reichelt (“Seduced by the Light Side”); tantamsound (“Blue”); The Dreggs (“Feel Alive”); Belle and the Beats (“Soldiers of the Night”); South Village (“Say it Now”)
BEST COMPILATION ALBUM – Worth of Souls; Transference
BEST COVER ALBUM – Mark Erelli (Mixtape), Frank Hannon (From One Place . . . to Another, Vols 1 & 2); Craig Cardiff (Upstream Fishing All the Words, He Is – Birthday Cards for Bob Dylan)
BEST BLUES ARTIST – Janiva Magness, Meg Williams, Victoria Ginty, Peggie Perkins, Luke Winslow-King
BEST BLUES BAND – Ghalia and the Mamas Boys, The Keeshea Pratt Band, Lee Ainley’s Blues Storm, Barrence Whitfield & the Savages
BEST BLUES (TRADITIONAL) ARTIST/BAND – Reverend Raven and the Chain Smoking Altar Boys, Johnny Tucker, Miss Freddye, Teresa James and the Rhythm Tramps, Peter V Blues Train
BEST BLUEGRASS ARTIST/BAND – Tommy Emmuel, John Flanagan Trio, Becky Buller, Nefesh Mountain, Sideline
BEST CELTIC ARTIST/BAND – Wildeor, Vickers Vimy
BEST COMEBACK ARTIST – Rita Coolidge, Michael Peterson, Fanny Walks the Earth
BEST COUNTRY ARTIST – Ruby Boots, McMains, Laura Benitez, Sara Morgan, Kevin Daniel
BEST COUNTRY BAND – Flood County, Steven Casper & Cowboy Angst, Sarah Shook & the Disarmers, Southern Halo
BEST EDM/DANCE ARTIST/BAND – Computer Magic, Cultural Critic, Oklou, Saux, Amanda Mair
BEST FOLK ARTIST – Em Joy, Bob Crain, John Hufford, Tom Richardson, Martha Reich
BEST FOLK BAND – The Fisherman & the Sea; The Raven & the Fox, Century Thief, The Dreggs, Mala Ruckus
BEST HARD ROCK/METAL ARTIST/BAND – Tiavara, 1099, Animal Confession, Ovtlier, Ascending Dawn
BEST HIP-HOP/RAP ARTIST/BAND – 070 Shake, Mollys Reech, Camp Hope, Discrepancies
BEST INTERNATIONAL ARTIST – Tom Richardson, Clare Hennessy, Dom Fricot, Kira May, Jon Allen
BEST INTERNATIONAL BAND – Black Mamba, John Flanagan Trio, Fifth Dawn, The Dreggs, Belle and the Beats
BEST INSTRUMENTAL ARTIST/BAND – mmph, Mr. Pong, Jamison Isaak, Fernando Perdomo, Jay Katana
BEST JAZZ ARTIST – Kristina Koller, Shirley Crabbe, Patrick Yandall, John Proulx. Dani Ocean
BEST JAZZ BAND – The Brubeck Brothers Quartet, News from Planet Kniffen, Grand Marquis, Susan Krebs Chamber Band, Roberta Donnay & the Prohibition Mob Band
BEST LATIN ARTIST/BAND – Adan Jodorowsky, Dexist, Cheo & Ulises Hadjis
BEST POP ARTIST – Cindy Alexander, Kari Kimmel, Kyler England, Amanda Mair, Michael Malarkey
BEST POP BAND – Thrillchaser, Viv and the Revival, Floods, Only Bricks, For Esme
BEST PUNK ARTIST/BAND – This is Eggland, The Tracys, Typhoid Rosie, Sharp/Shock, Johnny & the Bootlegs
BEST R&B/SOUL ARTIST – Marieme, Ann, Jon Allen
BEST R&B/SOUL BAND – Ghost & the City, TIDES, The Nightowls, Ebb & Flow Band, Into the Ark
BEST ROCK ARTIST – Malina Moye, Alezzandra, Adrian Underhill, Margaret Glaspy, David Hopkins
BEST ROCK BAND – The Spider Accomplice, Hello Stranger, ROCKET, Fifth Dawn, Black Mamba, Halo Circus
BEST REGGAE ARTIST/BAND – Freevolt, Super Hi-Fi, Tribal Seeds, Leilani Wolfgramm, Sly & Robbie meet Dubmatix
BEST RETRO ARTIST/BAND – The Evening Attraction, The Swinging Laurels
BEST ROOTS/AMERICANA ARTIST – Alison Ferrier, Caitlin Canty, Jenny Van West, Elise Wunder, Gerry Spehar, McMains
BEST ROOTS/AMERICANA BAND – Acadian Driftwood, Under the Oak, County Well, Bay Station, Porlolo
BEST SOUTHERN ROCK ARTIST/BAND – Blackwater Lake, James Scott Bullard, David Fitzpatrick, Allman Goldflies Band
RISING STAR – Jamey Geston, Ray Goren, Rachel Arianna
BEST SINGER-SONGWRITER – Average Dez, Caleb Michael, Katie Vincent, Michael McDermott, Jenny Van West, Mike Vitale
FAN FAVORITE – ???